Jak může advokát ověřovat podpisy a kdy to lze využít? Jaká je cena a z čeho to vyplývá?
Službu ověření podpisů nabízím pouze svým klientům ve spojení s dalšími věcmi, nenabízím ji samostatně. Pokud potřebujete ověření podpisu, využijte pracoviště České pošty s Czech Pointem (např. u Hlavního nádraží), nebo notáře (nejblíže od mého sídla je Notářská kancelář JUDr. Marie Matouškové, notářky). Stejně tak pokud potřebujete úředně ověřenou kopii nějaké listiny.
Jednou ze služeb, kterou nabízím svým klientům při převodech nemovitostí je i ověřování podpisů. I tato služba má však svoje pravidla. Pravidla se samozřejmě týkají všech advokátů, kteří ověřují podpisy (ust. §25 a násl. 85/1996 Sb., o advokacii). Mít možnost ověřovat podpisy není automaticky spojená s advokacií, advokát si musí vyžádat a zajistit toto oprávnění – zjednodušeně řečeno si musí koupit ověřovací knihu. Vzhledem k množství povinností ve spojení s cenou ověřovací knihy, se rozhodně nejedná pro advokáta o nic výdělečného (přesně naopak), je to opravdu služba pro vyšší pohodlí klientů.
Jaký podpis může/nemůže advokát mj. ověřit:
- musí se jednat o takový podpis, kde to vyžaduje zákon tzn. typicky 1 vyhotovení kupní smlouvy určené pro katastr nemovitostí (ust. § 25a odst. 1 zákona č. 85/1996 Sb., o advokacii)
- advokát nemůže ověřit podpisy tehdy, když je to pouze přání stran např. smlouva o dílo, kupní smlouva na movité věci (i když to má užití mj. v případech insolvence), druhé vyhotovení kupní smlouvy na nemovitost určené pouze pro banku (ust. § 25a odst. 1 zákona č. 85/1996 Sb., o advokacii)
- nelze ověřit podpis na prázdný papír (čl. 3 odst. 2 usnesení představenstva České advokátní komory )
- příslušná osoba se musí podepsat před advokátem (čl. 1 odst. 1 usnesení představenstva České advokátní komory) tzn. není možné udělat prohlášení o uznání podpisu za vlastní
- kromě češtiny lze ověřit podpis i na listině ve slovenském jazyce (čl. 3 odst. 2 usnesení představenstva České advokátní komory ), ale u dalších jazyků už nelze ověřit podpis v jazyce, který advokát neovládá, pokud není k dispozici úřední překlad (čl. 3 odst. 2 usnesení představenstva České advokátní komory)
- advokát nesmí ověřit svůj vlastní podpis, proto ve výdajích při zastupování u obchodního rejstříku objevíte výdaj za ověření podpisu, když váš advokát podepisoval návrh (čl. 3 odst. 2 usnesení představenstva České advokátní komory )
- advokát nemůže ověřit podpis osoby blízké např. partnera, manžela, rodičů, prarodičů a sourozenců (čl. 3 odst. 2 usnesení představenstva České advokátní komory ). Dále nemůže ověřit podpisy ani pro další osoby, které by za blízké pokládal, tzn. v zákoně není kompletní seznam. Kdo je osobou blízkou, to upravuje ust. § 22 zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Kolik stojí ověření podpisu
- ust. §6 odst. 3 vyhlášky 177/1996 Sb., advokátní tarif určuje odměnu za podpis 1 osoby 30,- Kč
- pokud se jedna osoba podepisuje na více listinách (například na kupní i zástavní smlouvě), tak se jedná o dva podpisy ( čl. 8 odst. 3 usnesení představenstva České advokátní komory )
Službu ověření podpisů nabízím pouze svým klientům ve spojení s dalšími věcmi, nenabízím ji samostatně. Pokud potřebujete ověření podpisu, využijte pracoviště České pošty s Czech Pointem (např. u Hlavního nádraží), nebo notáře (nejblíže od mého sídla je Notářská kancelář JUDr. Marie Matouškové, notářky). Stejně tak pokud potřebujete úředně ověřenou kopii nějaké listiny.
Update: V rámci pozměněných pravidel už má advokát možnost napříkald ověřit podpis i u listiny, kde to zákon nevyžaduje.
Informace pro advokáty o změnách v prohlášení o pravosti podpisu – Advokacie – Advokátní deník (advokatnidenik.cz)
Upozornění : Tento příspěvek je osobním názorem autorky na výklad právních předpisů. Nejedná se o odborný text, čemuž jsou co nejvíce přizpůsobovány formulace. Zohledněte také datum, kdy byl článek napsán, právní úprava se mohla od té doby změnit. Nejedná se o právní poradenství – vaše situace může vykazovat specifika, které obecnost tohoto článku nemůže pojmout. Pokud potřebujete právní služby a poradenství, obraťte se na advokáta popř. notáře. Nezapomeňte také, že i tento článek je chráněn autorským právem a nikde jej necitujte bez uvedení zdroje a autorky.