Jak by měly vypadat stanovy BD od roku 2022 a co hrozí při neaktualizaci

Předposlední povinnost změny stanov pro bytová družstva (dále jako „BD“) byla k platná od 1.1.2014 a měla být provedena do 6 měsíců. Toto již většina BD zvládla.
Další podstatná změna a s tím spojená povinnost vyplývá ze zákona 33/2020 Sb. s tím, že již od 1.1.2021 ztrácí účinnost ta část stanov, která je v rozporu s novou právní úpravou, ale do 1.1.2022 je potřeba stanovy nové úpravě přizpůsobit.
Co tedy jsou ty nejzásadnější body:
- stanovy musí obsahovat pravidla, za kterých lze stavebně upravovat byt i dům – to často stanovy již v nějakém dostatečném rozsahu mají,
- stanovy musí určit rozsah běžné údržby a drobných oprav – to stanovy téměř nikdy nemají. Toto sice upravuje nařízení 308/2015 Sb., ale pokud si ho „nepřepíšete do stanov“, tak to jen v totmo předpisu nestačí
Kromě těchto opravdu nutných úprav máme i další změny:
- změny v některých typech zániku a obnovení členství (spojeno s insolvencí a exekucí)
- změny týkající se výpisu/opisu/nahlížení do seznamu členů
- změny některých označení (právních pojmů)
- některá práva nově zanikají misto toho, že se k nim nepřihlíží po určité době
- změna výlučných pravomocí členské schůze
- není nutné mít internetové stránky, stačí informační deska, která ale může být také internetová
- výslovně lze používat elektronické doručování členovi, pokud s tím souhlasí
- pravidla pro zpřístupnění účetní závěrky před schválením
- snížení „hlasovací kvóty“ (souhlasu) u změny pravidel týkajících se práv a povinností nájemců
- doúprava pravidel pro písemné hlasování
Jak vidíte, rozsah změn je poměrně pestrý. V případě, že by BD nesplnilo povinnost a neschválilo stanovy včas a nezaložilo je do obchodního rejstříku, tak hrozí:
- pokuta – v případě, že BD nebude spolupracovat s obchodním rejstříkem, má tento možnost udělit pořádkovou pokutu, a to i opakovaně až do výše 100.000,- Kč (ust. § 104 zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících fyzických a právnických osob). Nesetkala jsem se s tímto případem tehdy, když BD spolupracovalo.
- zrušení a likvidace BD – podle Přechodných ustanovení zavedených zákonem č. 33/2020 Sb. Čl. II je možné, že kdyby BD stanovy nemělo v pořádku a nereagovalo na žádné výzvy, pak soud může BD zrušit a zlikvidovat, avšak bez toho, že by nad tím Bd mělo kontrolu.
- použití nesprávné úpravy v domění, že máte aktuální stanovy a vzniklá škoda například při ukončenování členství, nebo obnovování členství.
Samozřejmě žádná ze shora uvedených variant není žádoucí a lze se jí jednoduše vyhnout aktualizací stanov.
Pokud nemáte v pořádku stanovy, pak počítejte s tím, že budete pro jejich změnu potřebovat notáře přítomného na schůzi, který o tom sepíše notářský zápis. Nepleťte si situaci se společenstvím vlastníků jednotek, mají jiná pravidla.
Pokud potřebujete dořešit návrh stanov, můžete se obrátit také na mne a využijeme třeba vzorové stanovy, nebo revizi na míru podle okolností.
Ještě doplním, že pokud je vaše BD už na sklonku své funkčnosti a už pracujete na „transformaci BD na SVJ„, tak může být vhodnější jen zrychlit transformaci a směřovat k likvidaci BD a tím ušetřit za nutnou administrativu pro BD spojenou se změnou stanov. Toto je ale nutné vždy posoudit individuálně, protože velmi záleží na okolnostech.
Nemáte aktuální stanovy BD? Určitě vám mohu pomoci. Poskytuji placené právní služby, pro jejich objednání volejte +420 774 411 933, nebo pište na strakova@advokatnisluzba.cz.
Upozornění : Tento příspěvek je osobním názorem autorky na výklad právních předpisů. Nejedná se o odborný text, čemuž jsou co nejvíce přizpůsobovány formulace. Zohledněte také datum, kdy byl článek napsán, právní úprava se mohla od té doby změnit. Nejedná se o právní poradenství – vaše situace může vykazovat specifika, které obecnost tohoto článku nemůže pojmout. Pokud potřebujete právní služby a poradenství, obraťte se na advokáta popř. notáře. Nezapomeňte také, že i tento článek je chráněn autorským právem a nikde jej necitujte bez uvedení zdroje a autorky.