Soudní poplatek pro SVJ a BD na obchodním rejstříku

Jaké soudní poplatky máte zaplatit při změnách na obchodním rejstříku? Proč jste naposledy neplatili a teď najednou musíte?

Nedávno se mi stala neočekávaná věc. Podávala jsem návrh na zápis skutečného vlastníka na obchodní rejstřík pro jedno společenství vlastníků a paní na podatelně se snažila mne přesvědčit, že bych měla na podání vylepit kolek. Podání jsem odevzdala tak, jak bylo (bez kolku), protože znám právní úpravu. Zápis byl v pořádku proveden. Věřím však, že hodně lidí by v takovém případě dalo na doporučení osoby pracující u soudu a kolek prostě nadbytečně doplnilo.

Soudní poplatky pro společenství vlastníků jednotek („SVJ“)

  • 2.000,- Kč – podáváte návrh do „obchodního rejstříku“ (rejstříku SVJ) a měníte něco, co je zapsané. Poznáte to podle toho, že když se podíváte na výpis z „obchodního rejstříku“(rejstříku SVJ), tak budete měnit některý údaj, který je tam napsaný. Např. název, sídlo, zápis členů výboru nebo předsedy společenství vlastníků. Vždy použijete formulář. Poplatek může být nižší v případě, že jste potřebovali notáře a zápis do rejstříku provádí přímo notář (tehdy to ale řešíte celé přímo s notářem).
  • zdarma – do „obchodního rejstříku“(rejstříku SVJ) pouze zakládáte dokumenty. Nepoužijete formulář. Např. založení účetní závěrky, založení nového znění stanov, které se upravovaly v části bez vlivu na zápis v rejstříku.

Soudní poplatky pro bytová družstva („BD“)

  • 2.000,- Kč – podáváte návrh do obchodního rejstříku a měníte něco, co je zapsané. Poznáte to podle toho, že když se podíváte na výpis z obchodního rejstříku, tak budete měnit některý údaj, který je tam napsaný. Např. název, sídlo, zápis představenstva nebo předsedy bytového družstva. Vždy použijete formulář. Poplatek může být nižší v případě, že jste potřebovali notáře a zápis do rejstříku provádí přímo notář (tehdy to ale řešíte celé přímo s notářem).
  • zdarma – do obchodního rejstříku pouze zakládáte dokumenty. Nepoužijete formulář. Např. založení účetní závěrky, založení nového znění stanov, které se upravovaly v části bez vlivu na zápis v rejstříku
  • 2.000,- Kč zápis do rejstříku skutečných vlastníků, osvobození pro BD bylo pouze do 1.1.2019

Nadbytečně zaplacený kolek

I když se stane a zaplatíte kolek, který jste platit neměli, také je to dále řešitelné. Soud vám poplatek vrátí (§ 10 zákona 549/1991 Sb. o soudních poplatcích). Je však dobré vědět, co je spojeno s poplatkem a co nikoliv. Podle toho můžete například spojit nějaké zápisy, abyste platili jen jeden poplatek. Nebo naopak budete vědět, že nemusíte spěchat a klidně druhé podání může odejít později, aniž byste museli platit další peníze navíc.

ZLATÉ PRAVIDLO

Pokud při podávání návrh na zápis do obchodního rejstříku opravdu nevíte, jestli máte vylepit kolek, nebo ne, nedávejte ho tam. Pokud bude chybět, pouze vám přijde výzva od soudu, že ho máte zaplatit – buď na číslo účtu, nebo nalepený na připojeném tiskopise.  Řízení se tím trochu zdrží, ale nic se nepokazí.

Mimochodem, pro jiné obchodní korporace (například s.r.o.) je to stejné jako pro BD.

Řešíte zápis do obchodního rejstříku a nedaří se vám? Poskytuji placené právní služby, pro jejich objednání volejte +420 774 411 933, nebo pište na strakova@advokatnisluzba.cz.

Upozornění : Tento příspěvek je osobním názorem autorky na výklad právních předpisů. Nejedná se o odborný text, čemuž jsou co nejvíce přizpůsobovány formulace. Zohledněte také datum, kdy byl článek napsán, právní úprava se mohla od té doby změnit. Nejedná se o právní poradenství – vaše situace může vykazovat specifika, které obecnost tohoto článku nemůže pojmout. Pokud potřebujete právní služby a poradenství, obraťte se na advokáta popř. notáře. Nezapomeňte také, že i tento článek je chráněn autorským právem a nikde jej necitujte bez uvedení zdroje a autorky.